Przełęcz Stelvio to jedna z najpiękniejszych i najtrudniejszych tras alpejskich na świecie. Jej historia sięga czasów starożytnych, kiedy Rzymianie zaczęli budować drogę wzdłuż przełęczy. Stelvio przełęcz, która robi duże wrażenie.

Położona we Włoszech, pomiędzy masywem górskim Ortler i masywem Ortles, przełęcz Stelvio należy do najpiękniejszych i najtrudniejszych dróg alpejskich na świecie. Przez wieki ludzie wydeptywali ścieżki lub robili powolne postępy na drogach, aby przemierzyć tę przełęcz. Odkryci przez Rzymian podczas odwrotu wojsk Hannibala, Rzymianie, wiedząc, że jest to dobra rzecz, gdy ją widzą, szybko rozpoczęli budowę drogi wzdłuż przełęczy, w pierwszym wieku naszej ery była ona już w użyciu.
Via Claudia Augusta
Nazwali ją – Via Claudia Augusta. Gdy Imperium Rzymskie zaczęło podupadać, podupadły również jego drogi. Nowo podbici Ostrogoci wypełnili pustkę po wycofujących się kolegach, rozprzestrzeniając się po całym półwyspie. Jedną z ich kluczowych osad było miasto Bormio, położone u stóp przełęczy.
W uznaniu ich obecności przełęcz nazwano Ad Fines Ostrogothorum – przełęcz Ostrogotów. Wraz z kolejnymi stuleciami europejskich przewrotów, przełęcz Stelvio, tak jak jest dziś znana, zniknęła z pola widzenia. Jej sława i chwała powróciła dopiero w połowie XIX wieku, kiedy to wojny napoleońskie zapoczątkowały działania mające na celu modernizację starożytnych szlaków handlowych i wojskowych przecinających Alpy. Bernarda i Mont Cenis, śmiałych wyczynów inżynieryjnych, które stały się pierwszymi pełnowymiarowymi przełęczami alpejskimi.
Mapy z epoki pokazują, że te większe drogi przełęczy biegły na linii północ-południe, ściśle przytulając się do wschodnich i zachodnich ścian Alp. W przeciwieństwie do nich, stara rzymska droga wijąca się przez przełęcz Stelvio, zwana wówczas „przełęczą Ostrogotów”, biegła mniej więcej z zachodu na wschód, bezpośrednio przez góry. W 1820 roku powstała droga pomiędzy Bormio a Glurnswhich, która podążała szlakiem wytyczonym przez Rzymian przed wiekami. Dekadę później cesarz austriacki Franciszek I zainicjował budowę prawdziwej alpejskiej przełęczy na tej samej trasie.
Ukończenie projektu, który obejmował serię przyprawiających o ból głowy zakrętów, zajęło zaledwie rok. Stelvio zdobyła koronę najbardziej prestiżowej i najpiękniejszej przełęczy w Alpach, a 48 ostrych zakrętów na przełęczy Stelvio stało się prawdziwą legendą. W ciągu 150 lat od tego czasu, to było czczone przez turystów, rowerzystów i kierowców wyścigowych, status, który został potwierdzony przez powszechną zgodę, że jest to po prostu najbardziej oszałamiające i wyzwanie przełęczy w Europie, jeśli nie na świecie. Wielu twierdzi, że jest to napiękniejsza droga w Europie.
Dlaczego Kierowcy TAK bardzo CHCĄ ODWIEDZIĆ przełęcz stelvio?
Kierowcy kochają przełęcz Stelvio, ponieważ jest to jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych tras motoryzacyjnych na świecie. Wpływ na jej urok ma niewątpliwie to, że przełęcz znajduje się w Alpach Włoskich, a jej serpentyny i spektakularne widoki zachęcają do jazdy samochodem.
Przełęcz jest jednak rozczarowująca ponieważ jest bardzo wąska i popularna przez co bardziej przypomina konkurs parkowania tirem między szklankami aniżeli ciekawe kręcenie kierownicą na krętym odcinku drogi. Jeżeli podoba Wam się Gross Glockner to Stelvio ma szansę być rozczarowaniem.
Nie mniej jednak jest to droga znajdująca się na liście „do odwiedzenia” chyba u każdego pasjonata motoryzacji.
Czy przełęcz stelvio jest jedno kierunkowa?
Stelvio nie jest jednokierunkowe jak twierdzi wielu ekspertów w Internecie. W obie strony można jechać w obu kierunkach.
Czy na stelvio jest dużo rowerzystów?
W zależności od sezonu, przeważnie jest ich bardzo dużo i trzeba na nich mocno uważać. Zdarza się wyprzedzanie pod tzw. łokciem czyli z prawej strony gdy już jesteście w zakręcie.
Stelvio jest zamykane na zimę
Warto pamiętać o tym, że większość górskich przełęczy jest zamykana w okresie zimowym przez co mamy ograniczony czas w roku aby je zwiedzać. Tak samo jest ze stelvio, które jest zamykane. Aktualny status drogi możecie sprawdzić na tej stronie https://www.bormio.eu/en/alpine-passes
stelvio pass italy